Recenzja kabli USB Type-C od Savio

Akcja partnerskaRecenzja kabli USB Type-C od Savio

Zawsze mówiło się, że większe prawdopodobieństwo mamy trafić szóstkę w lotto niż wsadzić wtyczkę USB odpowiednią stroną. Osobą, którym też to się nie udaje zalecam zainteresowanie się tego typu akcesorium.

Na początku chciałbym zaznaczyć, że USB 3.1 oraz USB typu C to dwa oddzielne standardy, które mogą być wykorzystywane w jednym urządzeniu.
W teorii USB 3.1 to złącze niemal idealne. To co wyróżnia ten kabel to przede wszystkim bardzo szybki transfer – aż do 10 Gb/s, czyli dwa razy więcej niż w standardzie 3.0 z 2008 roku, gdzie prędkość maksymalna wynosiła 5 Gb/s. USB 3.1 umożliwia także ładowanie urządzeń podłączonych do komputera z natężeniem 5A gdy do tej pory mogliśmy ładować urządzenia z prądem niższym niż 1A. Dzięki niemu możliwe stanie się także przesyłanie obrazu w rozdzielczości 4K, więc porty HDMI staną się w pewnym sensie zbędne.

image

Z kolei USB typu C to nowy rodzaj wtyków i złączy. Niestety wraz z postępująca miniaturyzacją sprzętu elektronicznego niezmienione od lat wtyczki USB coraz bardziej ograniczają innowacyjność w konstruowaniu urządzeń. Nowa wtyczka jest cieńsza, węższa, krótsza i symetryczna – daje się wetknąć w obu kierunkach, dzięki czemu odwieczny problem, którą stroną włożyć wtyczkę kabla do slotu zostanie zniwelowany – niezależnie od tego jak obrócimy wtyczkę będzie ona pasować.

USB-Type-C.svg

USB służy nie tylko do przesyłu danych pomiędzy urządzeniami, lecz także do zasilania i ładowania poszczególnych urządzeń. W niedalekiej przyszłości za pomocą jednego typu okablowania, wtyczek i gniazd USB typu C będziemy mogli podłączyć nie tylko dowolne urządzenie przenośne, smartfon, tablet do komputera, ale również zasilać cały komputer, czy wyświetlać obraz na monitorze. Zatem wszelkie porty AC, HDMI i stare wielkie USB typ A zastąpi jeden – mniejszy odwracalny i naprawdę uniwersalny – USB typ C.

image

Tego typu kable są na razie mało popularne w Polsce jednak miejmy nadzieje, że rozwój pójdzie w dobrą stronę. Niestety, ale na pewno zajmie kilka lat by producenci urządzeń uznają takie rozwiązanie za standard.

CL-79_LCL_80_L

W sklepach powoli pojawiają się tego typu produkty. Tworzy je m.in marka SAVIO, która jako jedna z pierwszych na rynku polskim wprowadziła do swojej oferty kable USB z najnowszym standardem 3.1 typu C do którego zakupu jak najbardziej zachęcam.

REVIEW OVERVIEW

Wytrzymałość
7
Długość kabla
8
Szybkość ładowania
7
Transmisja danych
8
Cena
9
Daniel Walas
Daniel Walashttp://danielwalas.pl
Zafascynowany technologią i gadżetami bloger z Wrocławia.
Zawsze mówiło się, że większe prawdopodobieństwo mamy trafić szóstkę w lotto niż wsadzić wtyczkę USB odpowiednią stroną. Osobą, którym też to się nie udaje zalecam zainteresowanie się tego typu akcesorium. Na początku chciałbym zaznaczyć, że USB 3.1 oraz USB typu C to dwa oddzielne standardy,...Recenzja kabli USB Type-C od Savio
WordPress PopUp Plugin